Staňte se součástí literárního mostu, který spojuje generace…

Proč?

Jakou podobu mají vztahy mezi generacemi? Projekt „Senioři čtou dětem“ si klade vysoký cíl – bojovat proti problému, který se šíří napříč celou Evropou. Tím problémem je – nepochopení.

Přestože dříve se rozdílné generace stávaly přirozenou součástí svých životů, v posledních letech se zejména vnoučata a senioři vzdalují. Přestávají se znát, chápat a vnímat. Podle odborníků jsou senioři často podceňováni, bráni jako přítěž, jako někdo, kdo již ve vetšinové společnosti těžko hledá uplatnění. A přitom třeba právě generace dnešních třicátníků a ctyřicátníků ještě pamatují, jak důležití pro ně byli a často ještě jsou prarodiče, se kterými trávili čas. A uvědomují si, že starší lidé mohou být pro svou rodinu i přátele ještě v mnohém užiteční a své místo ve společnosti prostě mají.

Jak?

Projekt „Senioři čtou dětem“ znamená setkání generací nad realizací unikátního projektu – vydání audioknihy od těch nejstarších pro ty nejmladší. Vybraní senioři (obyvatelé Domova pro seniory Kobylisy), lidé, kterým je z velké části přes osmdestát i devadesát let, spojí své síly a nahrají audioknihu, která bude obsahovat jak některé pohádky z Devatera pohádek Karla Čapka, tak i zbrusu nové původní příběhy.

Realizace samotné nahrávky je pak spojí s mladými lidmi (studenty), kteří budou stát na režisérských i postprodukčních postech, ale třeba také jako jejich kolegové. Jednu z pohádek totiž načtou děti jedné ze základních škol na Praze 8.

I když je projekt hlavně charitativní, výsledná audiokniha s názvem „Kouzla příběhů“ by se měla objevit v komerčním prodeji, aby k ní měl přístup úplně každý zájemce.

Kdo?

Projekt vznikl v Domově pro seniory Kobylisy, který vede Mgr. Zuzana Steinbauerová, zástupcem ředitelky pro zdravotně sociální úsek je Mgr. Iva Vyšatová.

Záštitu nad projektem převzalo také hlavní město Praha, tedy konkrétně předseda Výboru pro výchovu, vzdělávání a sociální politiku ZHMP pan Ing. Patrik Nacher.

Vedoucím projektu je textař, scénarista a spisovatel Ivan Hladík (autor textů muzikálů Malá mořská víla, Notre Dame de Paris a Trista a Isolda reprízovaných řadu let na Křižíkově fontáně v Praze nebo prózy „Detektiv Michael Crow: Klauni“ vyšlo v říjnu 2014), který v Domově zároveň působí jako terapeut.

Výrazným realizačním partnerem je Univerzita Jana Amose Komenského Praha, první soukromá vysoká škola v České republice, která získala statut univerzity. Nabízí studium širokého spektra společenskovědních oborů a konkrétně na tomto projektu budou spolupracovat katedry sociální a mediální komunikace a studenti bakalářských oborů Sociální a mediální komunikace a Scénická a mediální studia. UJAK zastupuje ThDr. et PhDr. Radek Mezuláník, PhD. UJAK kromě obsazení realizačních pozic poskytuje studio a techniku, díky které může tento unikátní projekt vzniknout.

Vedle obyvatel Domova by se pak měly objvit známé hlasy nestárnoucích českých umělců, kteří však podle kalendáře do seniorského věku spadají. Jedním z nich bude například vynikající a charismatický český herec Vladimír Marek (*1951), který vystudoval loutkoherectví na DAMU, dlouhou dobu působil v divadle Drak. V Divadle Na Zábradlí hrál komplikované postavy v představeních Strýček Váňa, Ředitelé, Platonov je darebák a dalších. Připravuje i své vlastní inscenace, působí ve známých muzikálech (Johanka z Arku aj.), ve filmu a televizi ho diváci mohli vidět ve Fontáně pro Zuzanu 2., Perníkové věži, Svatbě upírů atd.

Dalším partnerem je Naposlech.cz,  webový magazín o audioknihách a dění kolem nich. Tento partner poskytuje projektu praktické rady a pomoc, mediální spolupráci a další podporu. A supervizorem audioknihy, společníkem v oblasti dramaturgie, nositelem velmi dobrých rad a opět praktické spolupráce je jeden z leaderů vydavatelů audioknih u nás, společnost Tympanum.

A co Vy?

I Vy, Vaše společnost nebo vydavatelství má ještě možnost se k nám přidat. Chtěli byste se stát jedním z těch, kdo pomáhají spojovat generace a vytvořit titul, který bude symbolem spolupráce lidí, kteří jsou pamětí i mládím naší země? Pak se na nás neváhejte obrátit. Za Váš čas i přínos budeme vděčni, vítáme jakékoli odborné i praktické rady a samozřejmě také pomoc s propagací projektu a výsledné audioknihy „Kouzla příběhů“. Staňte se jejich součástí.

Kontakt

Domov pro seniory Kobylisy
Mirovická 19/1027, 182 00 Praha 8

Ivan Hladík
tel.: 724 506 427
mail: hladik@ddkobylisy.cz
mail: seniorictoudetem@ddkobylisy.cz

Dokumenty